معافیت اخذ ویزای شینگن برای جمهوری کوزوو (کوسوو)

جمهوری کوزوو (کوسوو) کوچک را به یک مشکل بزرگ تبدیل نکنید
به نقل از ویکی شینگن ویزا تعدادی از مقامات اتحادیه اروپا ممکن است این هفته پیشنهاد معافیت اتباع اوکراین و گرجستان را برای اخذ ویزای شینگن به شورای مرکزی اتحادیه اروپا ارائه دهند. این اقدامی است برای نزدیک کردن اعضای سابق بلوک شرق به اتحادیه اروپا. با این حال سوال این است که چرا همچین اتفاقی برای کشور کوزوو  پیش بینی نمی شود؟
این مسئله شاید کوچک به نظر برسد که کوزوو کشوری کوچک است با جمعیتی محدود و اعطای معافیت اخذ ویزای شینگن هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما مسئله اینجاست که باتوجه به تحولات خاورمیانه و مسئله آوارگان سوری و نفوذ تروریست ها در میان آنها، این اقدام می‌تواند اتحادیه شینگن را با خطرات جدی مواجه نماید.
از سوی دیگر این اقدام خلاف شعارهای اتحادیه اروپا در رابطه با آزادی و دموکراسی خواهد بود و این حرکت نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا اول به منافع خود می اندیشد.
سفرهای بدون اخذ ویزای شینگن می‌توانند به افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری در اتحادیه اروپا و منطقه شینگن کمک شایانی کند. برای مثال بازرگانان ترکیه سالهاست برای دیدار با مشتریان و حتی بازدید از شرکت‌های وابسته در اتحادیه اروپا دچار مشکل هستند، گرچه ترکیه از سال ۱۹۹۶ تا کنون توافقنامه های گمرکی فراوانی با اتحادیه اروپا امضا کرده اند اما کماکان شهروندان ترکیه برای سفر به منطقه شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند.
کوزوو که یک استان از کشور صربستان بود در سال ۲۰۰۸ بصورت یکجانبه اعلام استقلال کرد. جلوگیری از تکرار همچنین اتفاقاتی مسبب تشکیل اتحادیه اروپا شد. کوزوو هم اکنون عضو اتحادیه اروپا میباشد اما برای عضویت در شینگن می‌بایست اختلافات خود با صربستان را حل نماید. هم اکنون ۵ کشور از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا کشور خود را به رسمیت نمی‌شناسند و تا زمانی که این مسائل را حل و فصل ننمایند امکان عضویتشان در اتحادیه شینگن ممکن نیست. در همین راستا کمسیون اروپا از روز دوشنبه گفتگو های عادی سازی مابین کوزوو و صربستان را کلید زد.


ویزای شینگن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *